Endonezya asgari ücret 2021 – Endonezya’da Asgari Ücret Kaç Rupi 2021

Endonezya asgari ücret 2021 - Endonezya'da Asgari Ücret Kaç Rupi 2021 - Endonezya saatlik günlük haftalık aylık asgari ücret maaşları

Endonezya asgari ücret 2021 – Endonezya’da Asgari Ücret Kaç Rupi 2021 – Endonezya saatlik günlük haftalık aylık asgari ücret maaşları araştırmamızla birlikteyiz. Resmi adı Endonezya Cumhuriyeti olan ülke Çin, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesidir. Ülke aynı zamanda dünyanın en kalabalık müslüman ülkesi konumundadır.

Ülke coğrafi şekli açısından oldukça dikkat çekici bir özelliğe sahip olarak 17508 adet adadan oluşmaktadır. Bu yönü ile oldukça turist çeken bir ülkedir. Ülkenin en popüler şehirleri başken Cakarta, Bali ve Batam şehirleridir. Ülke kalabalık nüfusu açısından ekonomik olarak gelişmekte olan bir ülkedir. Endonezya’nın para birimi Rupiah’dır. Güzel coğrafyası ve turizm sektörünün oldukça gelişmiş olduğu bu ülkede yaşam koşulları ve özellikle Endonezya asgari ücret düzeyi oldukça merak edilmektedir.

Endonezya Asgari Ücret 2021

Endonezya para birimi olan Rupi’nin ABD doları karşılığı 15130 gibi bir rakama eş değerdir. Bu nedenden dolayı ülkede yaşam standartları beklenen seviyede değildir. Endonezya asgari ücret seviyesi 120 Euro civarındadır.bu ücrete bakıldığında turizm sektöründe çalışan bir garsonun daha fazla para kazandığı görülmektedir. Asgari ücretin bu kadar düşük olmasına paralel olarak işverenlerin çoğu işçilerine ortalama 200 euro maaş vermektedir. Ülkedeki diğer meslek gruplarının maaşları incelendiğinde örneğin bir muhasebeci 390 euro, bir mimar 470 euro, bir dişçi 1140 euro ve bir inşaat ustası 260 euro maaş almaktadır. Özetleyecek olursak Endonezya ekonomisi kalkınmakta olan bir ülke olsa da yaşam şartları beklenen seviyede değildir. Asgari ücret, bazı meslek gruplarının maaşı ve diğer veriler göz önüne alındığında yaşamın bu ülkede ortalamanın biraz altında olduğu görülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Dubai Asgari Ücret

Endonezya’da Yaşam Şartları

Endonezya Güneydoğu Asya’da bulunan en büyük ekonomiye sahip ülkedir. Bu özelliği baz alındığında yeni saniyeleşen bir ülke olarak sınıflandırılmakta ve gelişmekte olan ekonomiler kategorisinde yer almaktadır. Gelişmekte olan bir ülke olması nedeniyle dünya ekonomileri arasında oldukça yükselen bir pazara sahiptir. Ayrıca G-20 ülkeleri arasındaki en büyük ekonomiler arasında da yer almaktadır. Endonezya nominal gayrisafi yurtiçi hasıla verileri bakımından dünya ülkeleri arasında on altıncı sırada yer almaktadır. Tüm bu özellikler göz önüne alındığında Endonezya’da yaşam koşullarının ortalama bir düzeyde olması beklenmekte ve Endonezya asgari ücret düzeyinin oldukça tatmin edici olması tahmin edilmektedir.

Endonezya’da en gelişmiş sektör olarak turizm ön plana çıkmaktadır. Tropikal iklime sahip olan bu ülkede yıl içinde her mevsim dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce kişi tatil yapmaktadır. Bu nedenle ülkede çalışmak isteyen bireyler için en fazla iş seçeneği turizm ve otelcilik sektöründe bulunmaktadır. Yurtdışından gelen işçi göçleri incelendiğinde yine en fazla istihdamın turizm sektöründe yaşandığı görülmektedir. Endonezya asgari ücret tutarları bu sektöre göre incelenecek olursa örneğin ortalama bir garson maaşı 230 Euro kadardır. Bu ücretin ülkede bulunan net asgari ücret tutarından bile fazla olması ülkede turizm sektörünün önemini gözler önüne sermektedir.

Endonezya Asgari Ücret 2021 Ne Kadar

Endonezya asgari ücret 2021 yılında 120 Euro yani 2080 Endonezya Rupisi’dir.

Endonezya Yaşam Şartları Nasıldır ?

Endonezya yeni saniyeleşen bir ülke olarak sınıflandırılmakta ve gelişmekte olan ekonomiler kategorisinde yer almaktadır.

Düşüncelerini Paylaş