X

Almanya Asgari Ücret 2021 Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Almanya Asgari Ücret - Almanya'da Asgari Ücret Ne Kadar

Almanya asgari ücret 2021 yazımıza hoşgeldiniz. Almanyada asgari ücret son zamanlarda merak edilen konular arasında yer almaktadır.Asgari ücret yani işçiye verilebilecek en düşük ücret bir ülkenin gelişmişlik düzeyini yansıtan değerlerden biri olmaktadır.

Asgari ücret hesaplaması her ülkede farklılık göstermekte ve dolayısıyla farklı olmaktadır. Özellikle içerisinde Türk nüfusun yoğunluğu ile bilinen Almanya’da asgari ücret vatandaşlar tarafından oldukça merak konusu olmaktadır.

Almanya işsizlik oranının oldukça düşük olduğu bir ülke olması sebebiyle vatandaşlarına oldukça refah bir yaşam standartı sunmaktadır. Bu nedenle işçi ihtiyacını dışarıdan aldığı göçler ile gidermektedir. Bu işçi göçlerinden biri de uzun yıllardır Türkiye’den karşılanmaktadır. Euro bölgesinde olan Almanya’nın asgari ücreti Türk parasına çevirildiğinde oldukça yüksek olmaktadır. Peki, Almanya asgari ücret 2021 yılında ne kadar olmaktadır?

Almanya Asgari Ücret 2021 ?

İşsizlik oranının oldukça düşük olduğu Almanya’da işçilere ödenecek en düşük ücret belirli aralıklar ile değişmekte ve zam almaktadır. Vatandaşlarına oldukça refah bir yaşam sunan bu ülkede işçi ve çalışanların hakları gözetilmekte ve dikkatlice takip edilmektedir. Bu sebeple ülkede bulunan asgari ücret komisyonu ile hükümet belirli aralıkları ile masaya oturmakta ve Almanya’da asgari ücret bu görüşmeler sonucunda uzlaşı ile belirlenmektedir. Bu zamlar hesaplanırken yıllık olarak paranın alım gücüne dikkat edilmektedir. Diğer yandan Almanya’da maksimum çalışma saati 38 saat olarak belirlenmektedir. Bu sürenin az olması ve Almanya asgari ücret standartlarının yüksek olması sebebiyle çalışan kişiler için oldukça ilgi çekici olmaktadır.

Almanya’da en son 2015 yılından yapılan asgari ücret zammı sonrası asgari ücretin saati 8,50 Euro’dan 9,35 Euro’ya çıkarılmıştı. Daha sonra hükümet ve asgari ücret komisyonunun anlaşması üzerine yeni Almanya asgari ücreti 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Hükümet ve komisyonun bu anlaşmasına göre asgari ücretin saati 1 Temmuz 2022 tarihine kadar aşamalı bir şekilde 9,35 Euro’dan 10,45 Euro’ya çıkacaktır. Almanya Çalışma Bakanı yaptığı bir açıklamada asgari ücretin saatinin 2021 Ocak ayında öncelikle 9,50 Euro’ya daha sonra 6 ay içerisinde 9,60 Euro’ya çıkacağını açıklamıştır. Bu tarihten sonra Almanya asgari ücreti 1 Ocak 2022’de 9,82 Euro’ya çıkacak ve 1 Temmuz 2022 tarihinde bu ücret 10,45 Euro’ya ulaşacaktır. Böylece Almanya’da asgari ücrete yüzde 11,8 oranında bir zam yapılmış oldu

Almanyada Asgari Ücret Neye Göre Belirleniyor ?

Almanya asgari ücret belirli aralıklar ile uzlaşılan zamlara göre şekillenmektedir. Bu rakamlar örneğin 2016 yılında 1.440 Euro, 2017 yılında 1.498 Euro, 2018, 2019 ve 2020 yılında 1.498 Euro olarak kalmıştır. Almanya asgari ücret açısından Avrupa ülkeleri arasında altıncı sırada gelmektedir.

Bu asgari ücret seviyesi ile Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden işçi göçleri almaya devam etmektedir. Ülke genelinde işçilerin yaşam seviyeleri oldukça rahat olmakta ve işçilerin hakları korunmaktadır. Almanya’da yaşam maliyetleri aylık 720 Euro gibi bir fiyata denk gelmektedir. Bu ücret diğer Avrupa ülkelerine kıyasla oldukça makul gibi görünmektedir.

Almanya Asgari Ücret 2021 Ne Kadar ?

Asgari ücretin saati 1 Temmuz 2022 tarihine kadar aşamalı bir şekilde 9,35 Euro’dan 10,45 Euro’ya çıkacaktır.

Almanya’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden işçi göçleri almaya devam etmektedir. Ülke genelinde işçilerin yaşam seviyeleri oldukça rahat olmakta ve işçilerin hakları korunmaktadır.